Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vizitka rodu Eriospermum

3. 6. 2012

 

Vizitka rodu Eriospermum
 
Rod Eriospermum z čeledi Eriospermaceae se vyskytuje na obrovském území Afriky jižně od Sahary a rostou jako geophyty. Největší oblast výskytu rodu Eriospermum je v západní a jižní části Kapské provincie. Jedná se o monotypický rod. Zvláštností u většiny druhů je ta skutečnost, že listy vyrůstají ze spodní části hlízy – kaudexu. Na rostlinách se vyvíjí povětšinou jediný list dvojího tvaru. Buď má podlouhlý čepelovitý tvar, jako je to názorně vidět na vyobrazené rostlině E. abyssinicum , nebo nepravidelně oválný na konci zašpičatělý, jako je to vidět u druhu E. cooperii. Květenství tvoří hrozen, barva okvětních lístků je bílá, nebo bledě žlutá. Samotné květy se nápadně podobají fialkám (vyjma zbarvení). Pokud rostliny nekvetou, je velice obtížné, někdy až nemožné, je od sebe identifikovat. Nás pěstitele rostliny zajímají především díky svému kaudexu. Ten je v přírodě celý schovaný pod úrovní terénu a podobá se kaudexům rodu Bulbine, či Ornithogalum. V období vegetační klidu nadzemní část usychá a přežívá pouze podzemní část rostliny. V kultuře pro efekt kaudex povytahujeme nad substrát, aby vynikla jeho krása. Je zajímavé, že někteří naši pěstitelé záměrně sází kaudex růstovými pupeny vzhůru. Domnívám se, že tak činí proto, aby měli kontrolu nad zdravotním stavem rostlin. Zahnití hrozí právě v oblasti růstových pupenů. V našich sbírkách se pěstují, pokud je mi známo, výhradně importní rostliny. Zkušeností s pěstováním je málo. Se zálivkou začínáme až poté, co se rostliny sami probudí do vegetačního období. Z opatrnosti se eriospermum pěstují ve velmi propustném substrátu. Rozhodně se jedná o rostliny budoucnosti, které se budou rychle šířit do sbírek specialistů. Nejběžnější druhy se už dnes dají pořídit za 3 – 4 Eura, což je dostupná cena pro většinu z nás. Nejčastěji jsou k dostání druhy: E. abyssinicum z Tanzánie, E. dielsianum, E zeyheri, E. cooperii, E. subincanum, E. descendens, E. parviflorum a další. Jeden z mála druhů, který se odlišuje tvarem listů, je E. armianum. Jeho list se podobá některým pelargóniím – potrhaný list s úzkými „prsty“ na konci.
Dle Perryho revize, kterou provedl v roce 1994, existuje na 102 druhů a v současné době několik dalších čeká na své popsání. Protože kolem některých popisů panují nejasnosti (vznikly i z komerčních zájmů), čeká rod nová revize. Předpokládá se, že dojde k redukci popsaných druhů.
Zájemcům, kteří chtějí získat podrobnější informace o rodu Eriospermum, doporučuji k prostudování článek Gerharda F. Wagnera z prvního letošního čísla německého časopisu Avonia, odkud jsem i já čerpal a ověřoval některé skutečnosti.